HU/SB 3.10.12: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 31: Line 31:


<div class="translation">
<div class="translation">
Ez a kozmikus megnyilvánulás mint anyagi energia különül el a Legfelsőbb Úrtól a kāla révén, mely az Úr megnyilvánulatlan, személytelen formája. Az Úr objektív megnyilvánulása ez, amely Viṣṇu ugyanezen anyagi energiájának hatása alatt áll.
Ez a kozmikus megnyilvánulás, mint anyagi energia különül el a Legfelsőbb Úrtól a kāla révén, mely az Úr megnyilvánulatlan, személytelen formája. Az Úr objektív megnyilvánulása ez, amely Viṣṇu ugyanezen anyagi energiájának hatása alatt áll.
</div>
</div>


Line 38: Line 38:


<div class="purport">
<div class="purport">
Ahogy azt korábban Nārada elmondta Vyāsadevának ([[HU/SB 1.5.20|SB 1.5.20]]), idaṁ hi viśvaṁ bhagavān ivetaraḥ: ez a megnyilvánult világ maga az Istenség Személyisége, de úgy tűnik, mintha az Úron túl vagy mellette létezne. Mindez amiatt tűnik így, hogy a kāla elkülöníti az anyagi világot az Úrtól. Olyan ez, mint valakinek a hangja a magnetofonszalagon, aki most elkülönült a hangtól. Ahogy a hangszalag tartalmazza a felvételt, úgy helyezkedik el az egész kozmikus megnyilvánulás is az anyagi energián, s a kālának köszönhetően különállónak tűnik. Az anyagi megnyilvánulás ezért a Legfelsőbb Úr objektív megnyilvánulása, mely személytelen arculatát mutatja meg, amelyet az imperszonalista filozófusok annyira csodálnak.
Ahogy azt korábban Nārada elmondta Vyāsadevának ([[HU/SB 1.5.20|SB 1.5.20]]), ''idaṁ hi viśvaṁ bhagavān ivetaraḥ'': ez a megnyilvánult világ maga az Istenség Személyisége, de úgy tűnik, mintha az Úron túl vagy mellette létezne. Mindez amiatt tűnik így, hogy a kāla elkülöníti az anyagi világot az Úrtól. Olyan ez, mint valakinek a hangja a magnetofonszalagon, aki most elkülönült a hangtól. Ahogy a hangszalag tartalmazza a felvételt, úgy helyezkedik el az egész kozmikus megnyilvánulás is az anyagi energián, s a kālának köszönhetően különállónak tűnik. Az anyagi megnyilvánulás ezért a Legfelsőbb Úr objektív megnyilvánulása, mely személytelen arculatát mutatja meg, amelyet az imperszonalista filozófusok annyira csodálnak.
</div>
</div>



Latest revision as of 19:14, 24 March 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


12. VERS

viśvaṁ vai brahma-tan-mātraṁ
saṁsthitaṁ viṣṇu-māyayā
īśvareṇa paricchinnaṁ
kālenāvyakta-mūrtinā


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

viśvam–az anyagi, érzékelhető világ; vai–bizonyára; brahma–a Legfelsőbb; tat-mātram–ugyanaz, mint; saṁsthitam–elhelyezkedett; viṣṇu-māyayā–Viṣṇu energiája által; īśvareṇa–az Istenség Személyisége által; paricchinnam–különálló; kālena–az örök idő által; avyakta–megnyilvánulatlan; mūrtinā–egy ilyen forma által.


FORDÍTÁS

Ez a kozmikus megnyilvánulás, mint anyagi energia különül el a Legfelsőbb Úrtól a kāla révén, mely az Úr megnyilvánulatlan, személytelen formája. Az Úr objektív megnyilvánulása ez, amely Viṣṇu ugyanezen anyagi energiájának hatása alatt áll.


MAGYARÁZAT

Ahogy azt korábban Nārada elmondta Vyāsadevának (SB 1.5.20), idaṁ hi viśvaṁ bhagavān ivetaraḥ: ez a megnyilvánult világ maga az Istenség Személyisége, de úgy tűnik, mintha az Úron túl vagy mellette létezne. Mindez amiatt tűnik így, hogy a kāla elkülöníti az anyagi világot az Úrtól. Olyan ez, mint valakinek a hangja a magnetofonszalagon, aki most elkülönült a hangtól. Ahogy a hangszalag tartalmazza a felvételt, úgy helyezkedik el az egész kozmikus megnyilvánulás is az anyagi energián, s a kālának köszönhetően különállónak tűnik. Az anyagi megnyilvánulás ezért a Legfelsőbb Úr objektív megnyilvánulása, mely személytelen arculatát mutatja meg, amelyet az imperszonalista filozófusok annyira csodálnak.