HU/SB 3.18.5

Revision as of 07:34, 27 February 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


5. VERS

tvayi saṁsthite gadayā śīrṇa-śīrṣaṇy
asmad-bhuja-cyutayā ye ca tubhyam
baliṁ haranty ṛṣayo ye ca devāḥ
svayaṁ sarve na bhaviṣyanty amūlāḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

tvayi—amikor Te; saṁsthite—elpusztulsz; gadayā—a buzogánnyal; śīrṇa—szétzúzva; śīrṣaṇi—koponya; asmat-bhuja—kezemtől; cyutayā—kiszabadulva; ye—akik; ca—és; tubhyam—Neked; balim—felajánlások; haranti—ajánlanak; ṛṣayaḥ—bölcsek; ye—akik; ca—és; devāḥ—félistenek; svayam—maguktól; sarve—mind; na—nem; bhaviṣyanti—léteznek tovább; amūlāḥ—gyökerek nélkül.


FORDÍTÁS

A démon így folytatta: Amikor meglendítem buzogányom, s Te szétzúzott koponyával, holtan zuhansz a földre, akkor    —    akárcsak a fák gyökerek nélkül    —    megszűnnek létezni a félistenek és a bölcsek is, akik felajánlásokat tesznek és áldozatokat mutatnak be Neked odaadó szolgálatuk során.


MAGYARÁZAT

A démonokat nagyon zavarja, amikor a bhakták az Urat imádják a szentírások utasításait követve. A védikus szentírások azt tanácsolják, hogy a kezdő bhakta kilencféle odaadó szolgálatot végezzen: hallgassa és énekelje Isten szent nevét, mindig emlékezzen Rá, imafüzéren ismételje a Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa, Kṛṣṇa Kṛṣṇa, Hare Hare  / Hare Rāma, Hare Rāma, Rāma Rāma, Hare Hare mantrát, imádja az Urat a templomi mūrti-inkarnáció formájában, valamint végezzen különféle Kṛṣṇa-tudatos tetteket, hogy szaporítsa az istenhívő emberek számát a tökéletes világbéke elérése érdekében. A démonok nem kedvelik az efféle cselekedeteket. Ők mindig irigyek Istenre és bhaktáira. Mindig azt hangoztatják, hogy ne imádjuk az Urat a templomban, hanem az érzékek kielégítése érdekében törekedjünk inkább anyagi körülményeink javítására. Amikor Hiraṇyākṣa démon szemtől szemben megpillantotta az Urat, úgy vélte, a végső megoldás az, ha hatalmas buzogányával elpusztítja az Istenség Személyiségét. Nagyon fontos a gyökerétől megfosztott fa példája, amelyet a démon említ. A bhakták elfogadják, hogy Isten a gyökere mindennek. Erre azt a példát alkalmazzák, hogy amint a gyomor minden testrész számára az energia forrását jelenti, úgy Isten az anyagi és a lelki világban megnyilvánuló minden energia eredeti forrása, s ezért ahogy a test minden részét elégedetté tehetjük azzal, hogy táplálékot adunk a gyomornak, úgy a Kṛṣṇa-tudat, vagyis a Kṛṣṇa iránti szeretet kifejlesztése jelenti azt a magasztos folyamatot, amely által elégedetté tehetjük azt, aki minden boldogság forrása. A démon ezt a forrást akarta gyökerestül elpusztítani, mert ha a gyökér, Isten elpusztulna, akkor az Úr és a bhakták sem cselekednének többé. A démonnak nagy elégedettséget okozott volna, ha ilyen helyzet köszönt a társadalomra. A démonok mindig istentagadó társadalomra vágynak, hogy érzékeiket kielégíthessék. Śrīdhara Svāmī szerint ez a vers azt jelenti, hogy amikor az Istenség Legfelsőbb Személyisége megfosztja majd a démont buzogányától, akkor nemcsak a kezdő bhakták, hanem a kor tapasztalt, bölcs bhaktái is nagyon elégedettek lesznek.