HU/SB 1.6.35

Revision as of 07:31, 23 January 2019 by TamasR (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


35. VERS

yamādibhir yoga-pathaiḥ
kāma-lobha-hato muhuḥ
mukunda-sevayā yadvat
tathātmāddhā na śāmyati


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yama-ādibhiḥ—az önmegtartóztatás gyakorlásának folyamatával; yoga-pathaiḥ—a yoga (az isteni szint eléréséhez szükséges misztikus testi képességek) rendszerének segítségével; kāma—vágy az érzékkielégítésre; lobha—mohóság az érzékek kielégítésére; hataḥ—fékentartott; muhuḥ—mindig; mukunda—az Istenség Személyisége; sevayā—szolgálata által; yadvat—ahogyan van; tathā—úgy; ātmā—a lélek; addhā—minden gyakorlati célra; na—nem; śāmyati—elégedettnek lenni.


FORDÍTÁS

Igaz, hogy a yoga-rendszer segítségével, az érzékek megtartóztatásának gyakorlásával az ember megszabadulhat a vágy és a kéj izgatásától, a lélek elégedettségéhez azonban ez nem elegendő, mert [az elégedettség] az Istenség Személyiségének odaadó szolgálatából származik.


MAGYARÁZAT

A yogának az érzékek szabályozása a célja. A misztikus testi képességek    —    ülőhelyzetek, gondolkodás, érzés, akarat, koncentrálás, meditálás és végül a transzcendensbe olvadás    —    gyakorlása által az ember uralkodni tud érzékszervein. Az érzékek olyanok, mint a mérgeskígyók, s a yoga rendszere arra szolgál, hogy megfékezze őket. Nārada Muni azonban egy másik módszert javasol: az érzékek fékentartása érdekében Mukunda, az Istenség Személyisége transzcendentális szerető szolgálatát kell végeznünk. Tapasztalata alapján kijelenti, hogy az Úr odaadó szolgálata hatékonyabb és célravezetőbb, mint az érzékek mesterséges szabályozásának módszere. Az Úr Mukunda szolgálatában az érzékek tevékenysége transzcendentális, így nincs esély arra, hogy érzékkielégítéssel foglalkozzanak. Az érzékeknek lefoglaltságra van szükségük. Ha mesterségesen próbáljuk fékentartani őket, nem járunk eredménnyel, mert amint lehetőségük adódik az élvezetre, a kígyóhoz hasonlatos érzékek nyomban kihasználják az alkalmat. Számtalan példa volt erre történelemben, például Viśvāmitra Muni esete, aki Menakā szépségének esett áldozatul. Haridāsa Ṭhākurát az éjszaka kellős közepén a csodálatos ruhában pompázó Māyā próbálta elcsábítani, ám nem sikerült a nagy bhaktát csapdájába ejtenie.