HU/SB 1.1.7

Revision as of 15:15, 1 February 2019 by PeterL (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

yāni veda-vidāṁ śreṣṭho
bhagavān bādarāyaṇaḥ
anye ca munayaḥ sūta
parāvara-vido viduḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yāni—mindaz; veda-vidām—a Védák tudósai; śreṣṭhaḥ—legidősebb; bhagavān—Isten inkarnációja; bādarāyaṇaḥ—Vyāsadeva; anye—mások; ca—és; munayaḥ—a bölcsek; sūta—óh, Sūta Gosvāmī; parāvara-vidaḥ—a művelt tudósok közül az, aki jártas a fizikai és a metafizikai tudományokban; viduḥ—aki ismeri.


FORDÍTÁS

Te vagy a legidősebb tanult vedāntista, óh, Sūta Gosvāmī, így rendelkezel Vyāsadeva    —    az Istenség inkarnációja    —    tudásával, és ismersz más szenteket is, akik tökéletesen jártasak minden fizikai és metafizikai tudományban.


MAGYARÁZAT

A Śrīmad-Bhāgavatam a Brahma-sūtra, azaz a Bādarāyaṇi Vedānta-sūtrák természetes magyarázata. Természetesnek azért nevezik, mert Vyāsadeva a szerzője mind a Vedānta-sūtráknak, mind a Śrīmad-Bhāgavatamnak, minden védikus tudás lényegének. Vyāsadeva mellett ott vannak azok a szentek is, akik a hat filozófiai rendszert létrehozták: Gautama, Kaṇāda, Kapila, Patañjali, Jaimini és Aṣṭāvakra. A Vedānta-sūtra tökéletesen elmagyarázza a teizmust, míg a filozófiai spekuláció többi rendszere nem tesz említést minden ok végső okáról. Csakis akkor ülhet valaki a vyāsāsanára, ha jártas minden filozófiai rendszerben, hogy képes legyen teljességében átadni a Bhāgavatam teista szemléletét, szembehelyezkedve minden más elmélettel. Śrī Sūta Gosvāmī megfelelő tanító volt, ezért Naimiṣāraṇyánál a szentek őt emelték a vyāsāsanára. Śrīla Vyāsadevát    —    hiteles, felhatalmazott inkarnáció lévén    —    e vers az Istenség Személyiségének nevezi.