HU/SB 3.27.23

Revision as of 09:03, 5 April 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


23. VERS

prakṛtiḥ puruṣasyeha
dahyamānā tv ahar-niśam
tiro-bhavitrī śanakair
agner yonir ivāraṇiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

prakṛtiḥ—az anyagi természet befolyása; puruṣasya—az élőlénynek; iha—itt; dahyamānā—felemésztve; tu—de; ahaḥ-niśam—éjjel és nappal; tiraḥ-bhavitrī—eltűnve; śanakaiḥ—fokozatosan; agneḥ—tűznek; yoniḥ—a megjelenés oka; iva—mint; araṇiḥ—rőzse.


FORDÍTÁS

Az anyagi természet ereje befedte az élőlényt, aki úgy tűnik, ezáltal örökké lángoló tűzben ég. A komoly odaadó szolgálat végzésének folyamatával azonban ezt a hatást meg lehet szüntetni, mint ahogy a tüzet okozó rőzsét magát is felemészti a tűz.


MAGYARÁZAT

A tűz benne van a fában, s amikor a körülmények kedvezővé válnak, a tűz fellobban. De a fadarabokat, amelyek a tüzet előidézik, szintén felemészti a tűz, ha megfelelően bánunk vele. Az élőlény anyagi, feltételekhez kötött léte annak a vágyának köszönhető, hogy uralkodni akar az anyagi természet fölött, s irigy a Legfelsőbb Úrra. Így a legnagyobb betegsége az, hogy eggyé akar válni a Legfelsőbb Úrral, illetve hogy az anyagi természet ura akar lenni. A karmīk az anyagi természet forrásait kihasználva annak urává akarnak válni, s emellett az érzékkielégítés élvezetére is vágynak, a felszabadulásra vágyakozó jñānīk pedig, akik csalódtak az anyagi lehetőségek élvezésében, eggyé akarnak válni az Istenség Legfelsőbb Személyiségével, vagyis bele akarnak olvadni a személytelen ragyogásba. Ez a két betegség az anyagi szennyeződésnek köszönhető. Az odaadó szolgálat képes megszüntetni az anyagi szennyeződést, mert az odaadó szolgálatból e két betegség    —    a vágy az anyagi természet feletti uralkodásra és a vágy arra, hogy eggyé váljunk a Legfelsőbb Úrral    —    hiányzik. Ezért az odaadó szolgálat figyelmes végzése a Kṛṣṇa-tudatban egyszerre megsemmisíti az anyagi lét okát.

A felületes szemlélő számára egy teljesen Kṛṣṇa-tudatos bhakta nagy karmīnak tűnik, aki örökké dolgozik, ám a bhakta cselekedeteinek belső jelentése az, hogy a Legfelsőbb Úr elégedettségéért tesz mindent. Ezt nevezik bhaktinak, odaadó szolgálatnak. Arjuna kívülről nézve harcos volt, de amikor a harccal örömet okozott az Úr Kṛṣṇa érzékeinek, bhakta lett belőle. Egy bhakta szintén tanulmányozza a filozófiát, hogy megértse a Legfelsőbb Személyt eredeti valójában, cselekedetei mégis olyannak tűnhetnek, mint azé az emberé, aki elméjében spekulál. Valójában azonban a lelki természetet és a transzcendentális cselekedeteket próbálja megérteni. Így bár hajlamos a filozófiai elmélkedésre, a gyümölcsöző tettek és az empirikus spekuláció anyagi hatásai az ő esetében nem érvényesülnek, mert ezzel a tevékenységgel az Istenség Legfelsőbb Személyiségét szolgálja.