HU/SB 9.9.6

Revision as of 07:56, 4 November 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


6. VERS

śrī-bhagīratha uvāca
sādhavo nyāsinaḥ śāntā
brahmiṣṭhā loka-pāvanāḥ
haranty aghaṁ te ’ṅga-saṅgāt
teṣv āste hy agha-bhid dhariḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

śrī-bhagīrathaḥ uvāca—Bhagīratha mondta; sādhavaḥ—szentek; nyāsinaḥ—sannyāsīk; śāntāḥ—békések, nem zavarja őket semmi anyagi; brahmiṣṭhāḥ—jártasak a védikus szentírások szabályozó elveinek követésében; loka-pāvanāḥ—akik azzal törődnek, hogy az egész világot felszabadítsák elesett helyzetéből; haranti—el fogják távolítani; agham—a bűnös élet visszahatásait; te—tiéd (Gangesz anya); aṅga-saṅgāt—a Gangesz vizében megfürödve; teṣu—magukban; āste—van; hi—valójában; agha-bhit—a Legfelsőbb Személyiség, aki képes eltörölni minden bűnös cselekedetet; hariḥ—az Úr.


FORDÍTÁS

Bhagīratha így szólt: Akik szentek, mert odaadó szolgálatot végeznek, s akik ezért az élet lemondott rendjében élnek anyagi vágyaktól mentesen, valamint akik tiszta bhakták, és jártasak a Védákban említett szabályozó elvek követésében, azok mindig dicsőségesek, viselkedésük tiszta, és képesek felszabadítani minden elesett lelket. Amikor ilyen tiszta bhakták fürdenek majd a vizedben, ez kétségtelenül semlegesíteni fogja a másoktól származó, felhalmozódott bűnös visszahatásokat, mert ezek a bhakták mindig szívük mélyén hordják az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, aki képes megsemmisíteni minden bűnös visszahatást.


MAGYARÁZAT

Gangesz anya vizében mindenki megfürödhet. Így aztán nemcsak bűnös emberek merülnek majd a Gangeszbe, hanem Hardwarnál és más szent helyeken, a Gangesz folyása mentén szentek és bhakták is fürdőt vesznek majd a vizében. A lemondott rend fejlett szintjén álló bhakták és szentek még a Gangeszt is képesek felszabadítani. Tīrthī-kurvanti tīrthāni svāntaḥ-sthena gadābhṛtā (SB 1.13.10). Mivel a szent bhakták az Urat mindig a szívük mélyén hordják, tökéletesen meg tudják tisztítani a szent helyeket minden bűnös visszahatástól. Az egyszerű embereknek ezért mindig tisztelettel kell felnézniük a szentekre. Az utasítás az, hogy amint az ember meglát egy vaiṣṇavát vagy akár egy sannyāsīt, azonnal ajánlja fel tiszteletét az ilyen szentnek. Ha valaki megfeledkezik arról, hogy így mutassa ki tiszteletét, akkor aznap böjtölnie kell. Ez egy védikus parancsolat. Rendkívül óvakodnunk kell attól, hogy sértéseket kövessünk el egy bhakta vagy szent lótuszlábánál.

A prāyaścittának, a vezeklésnek különféle folyamatai vannak, ám ezek nem alkalmasak arra, hogy megtisztítsák az embert a bűnös visszahatásoktól. Ezektől kizárólag az odaadó szolgálat révén szabadulhatunk meg, ahogy ezt, Ajāmila történetével kapcsolatban olvashatjuk:

kecit kevalayā bhaktyā
vāsudeva-parāyaṇāḥ
aghaṁ dhunvanti kārtsnyena
nīhāram iva bhāskaraḥ

„Csak az a ritka személy képes gyökerestől kiirtani bűnös tetteinek gyomjait, és csak az tudja megakadályozni, hogy azok újra kisarjadjanak, aki teljes, tiszta odaadó szolgálatot végez Kṛṣṇának. Pusztán odaadó szolgálata képessé teszi erre, ahogyan a nap is azonnal eloszlatja a ködöt sugaraival.” (SB 6.1.15) Ha valaki egy bhakta védelme alatt áll, és őszintén szolgálja őt, a bhakti-yoga folyamatával kétségtelenül képes arra, hogy semlegesítsen minden bűnös tettet.