HU/Prabhupada 0748 - Az Úr elégedetté akarja tenni a bhaktát



Lecture on SB 1.8.29 -- Los Angeles, April 21, 1973

Az Úr azt mondja a Bhagavad-gītāban, hogy paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām (BG 4.8) Tehát két ok. Amikor Isten inkarnálódik, két missziója van. Az egyik a paritrāṇāya sādhūnām és a vināśāya duṣ... Az egyik felszabadítani az odaadó bhaktákat, a sādhukat. A sādhu szent embert jelent.

A sādhu... Néhányszor már elmagyaráztam. A sādhu bhaktát jelent. A sādhu nem a világi tisztességet vagy tisztességtelenséget, erkölcsösséget vagy erkölcstelenséget jelenti. Semmi köze az anyagi tettekhez. A sādhu egyszerűen lelki. Időnként viszont az olyan személlyel kapcsolatban használjuk, aki anyagilag jó, erkölcsös. De valójában a „sādhu” jelentése a transzcendentális szinten van. Azok, akik az odaadó szolgálatban vannak lefoglalva. Sa guṇān samatītyaitān (BG 14.26) A sādhu az anyagi tulajdonságok fölött áll. Tehát paritrāṇāya sādhūnām. A paritrāṇāya azt jelenti, felszabadítani.

Ha egy sādhu már felszabadult, a transzcendentális szinten áll, akkor mi szükség van őt felszabadítani? Ez a kérdés. Ezért van a viḍambanam (SB 1.8.29) szó használva. Ez összezavaró. Ellentétes dolog. Ellentétesnek tűnik. Ha egy sādhu már felszabadult... A transzcendentális helyzet azt jelenti, hogy többé már nem áll a természet három anyagi kötőereje, a jóság, a szenvedély és a tudatlanság befolyása alatt. Mivel ez áll világosan a Bhagavad-gītāban, sa guṇān samatītyaitān (BG 14.26) Felülemelkedik az anyagi jellemzőkön. Egy sādhu, bhakta. Akkor hol a felszabadítás kérdése? A felszabadítás... Őt nem kell felszabadítani, egy sādhut, de mivel nagyon vágyik arra, hogy szemtől szemben lássa a Legfelsőbb Urat, ez a belső vágya, ezért Kṛṣṇa eljön. Nem ezért, hogy felszabadítsa. Mert már felszabadult. Már kiszabadult az anyag szorításából. De hogy elégedetté tegye, Kṛṣṇa mindig...

Épp ahogyan egy bhakta akarja elégedetté minden tekintetben tenni az Urat, ehhez hasonlóan, az Úr is elégedetté akarja tenni a bhaktát, jobban, mint azt a bhakta akarná. Ez a szerető kapcsolat. Épp mint, a hétköznapi kapcsolatokban is, ha szerettek valakit, akkor elégedetté akarjátok tenni. Ehhez hasonlóan ő is viszonozni akarja ezt. Ha tehát az anyagi világban jelen van a szeretet viszonzása, akkor milyen emelkedett lehet az a lelki világban? Van az a vers, hogy „A sādhu az Én szívem, Én pedig a sādhu szíve vagyok.” A sādhu állandóan Kṛṣṇára, Kṛṣṇa pedig állandóan a bhaktájára, a sādhura gondol.