HU/SB 1.3.22


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


22. VERS

nara-devatvam āpannaḥ
sura-kārya-cikīrṣayā
samudra-nigrahādīni
cakre vīryāṇy ataḥ param


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

nara—emberi lény; devatvam—isteni természet; āpannaḥ—elfogadva a formáját; sura—a félistenek; kārya—cselekedetek; cikīrṣayā—végrehajtása céljából; samudra—az Indiai-óceán; nigraha-ādīni—megfékezve stb.; cakre—végrehajtott; vīryāṇi—emberfölötti hősiesség; ataḥ param—ezután.


FORDÍTÁS

A tizennyolcadik inkarnációban az Úr Rāma királyként jelent meg. Hogy olyan tettet hajtson végre, mellyel örömet szerez a félisteneknek, kimutatta emberfölötti erejét. Megfékezte az Indiai-óceánt, majd elpusztította az ateista Rāvaṇa királyt, aki a tenger túlsó partján élt.


MAGYARÁZAT

Az Istenség Személyisége, Śrī Rāma emberi lény alakját öltötte Magára, s megjelent a földön, hogy tetteivel elégedetté tegye a félisteneket, az univerzum rendjének fenntartóit. A nagy démonok és ateisták    —    például Rāvaṇa, Hiraṇyakaśipu és sokan mások    —    néha hírnévre tesznek szert az anyagi civilizáció terén elért fejlettségükkel. Mindezt az anyagi tudománynak és egyéb ténykedéseiknek köszönhetik, amelyeket az Úr által megalapozott renddel ellenkező szellemben hajtanak végre. Az a kísérlet például, hogy anyagi eszközök segítségével más bolygókra akarnak eljutni, ellenkezik a megalapozott renddel. Minden bolygón más körülmények uralkodnak, s a különböző emberi lények az Úr törvényeiben lefektetett sajátságos célból élnek ott. Ám az anyagi fejlődés parányi sikerétől felfuvalkodottan az istentagadó materialisták kétségbe vonják Isten létezését. Rāvaṇa éppen ilyen volt. Anyagi eszközök segítségével próbálta a közönséges embereket Indra bolygójára (a mennybe) küldeni, anélkül hogy figyelembe vette volna az ehhez szükséges tulajdonságokat. Egy olyan lépcsőt akart építeni, amely közvetlenül a mennyei bolygókra vezet, hogy az embereknek ne kelljen a szokásos jámbor cselekedeteket elvégezniük ahhoz, hogy eljussanak oda. Ezen kívül más tervei is voltak az Úr elrendelte törvények áthágására. Még az Istenség Személyisége, Śrī Rāma tekintélyével is szembeszállt, s elrabolta feleségét, Sītāt. Az Úr Rāma a félistenek imáira válaszolva, vágyukat teljesítve megjelent, hogy megleckéztesse az istentagadó Rāvaṇát. Elfogadta Rāvaṇa kihívását, s ennek teljes történetét írja le a Rāmāyaṇa. Mivel az Úr Rāmacandra az Istenség Személyisége volt, olyan emberfölötti tetteket hajtott végre, amelyekre egyetlen emberi lény, még az anyagi fejlettség terén oly kiváló Rāvaṇa sem volt képes. Az Úr Rāmacandra királyi utat épített az Indiai-óceán fölé olyan kövekből, amelyek a vízen lebegtek. Korunkban a tudósok számtalan kutatást végeztek már a súlytalanságot illetően, ám súlytalanságot sehol nem lehet létrehozni. Ezt az állapotot, amelynek révén hatalmas bolygók keringenek és lebegnek az űrben, az Úr teremtette, ezért súlytalanná változtatta a föld köveit is, és egy olyan kőhidat épített a tengeren, amelynek nem volt egyetlen tartópillére sem. Ez Isten hatalmának megnyilvánulása.