HU/SB 1.9.23
23. VERS
- bhaktyāveśya mano yasmin
- vācā yan-nāma kīrtayan
- tyajan kalevaraṁ yogī
- mucyate kāma-karmabhiḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
bhaktyā—odaadó figyelemmel; āveśya—meditálva; manaḥ—elme; yasmin—akiében; vācā—szavai által; yat—Kṛṣṇa; nāma—szent név; kīrtayan—zengésével; tyajan—elhagy; kalevaram—ezt az anyagi testet; yogī—a bhakta; mucyate—megszabadul; kāma-karmabhiḥ—a gyümölcsöző cselekedetektől.
FORDÍTÁS
Az Istenség Személyisége, aki a figyelmes odaadás, a meditáció és a szent név éneklése eredményeként megjelenik a bhakta elméjében, megszabadítja hívét a gyümölcsöző cselekedetek kötelékétől, amikor az elhagyja anyagi testét.
MAGYARÁZAT
A yoga az elme rögzítését jelenti, elszakadva minden más tárgytól. Ez a koncentrálás valójában samādhi, teljes elmélyedés az Úr szolgálatában. Aki figyelmét ekképpen tudja összpontosítani, azt yogīnak nevezik. Az Úr yogī bhaktája a nap huszonnégy órájában szolgálja az Urat, hogy teljes figyelmével az Úrra gondolhasson a kilencféle odaadó szolgálatban: a hallás, a vibrálás, az emlékezés, az imádat, az imádkozás folyamatában, továbbá azzal, hogy önként szolgává válik, végrehajtja az utasításokat, barátságot köt az Úrral, s minden tulajdonát az Úr szolgálatának szenteli. A yoga gyakorlása által — amely nem más, mint összekapcsolódás az Úr szolgálatával — az embert Maga az Úr ismeri fel, ahogyan azt a Bhagavad-gītā elmagyarázza a samādhi legmagasabb, legtökéletesebb szintjével kapcsolatban. Az Úr az ilyen bhaktát a yogīk legkiválóbbjának nevezi. A tökéletes yogīt az Úr isteni kegye képessé teszi arra, hogy tökéletes tudattal rögzítse elméjét az Úrra, így az Úr belső energiája segítségével, a szent név éneklése révén már anyagi teste elhagyása előtt az egyik örök bolygóra kerül, ahol nyoma sincs az anyagi életnek és velejáróinak. Az anyagi létben az élőlénynek munkája gyümölcsének megfelelően életről életre el kell tűrnie a háromszoros szenvedés anyagi feltételeit. Az anyagi életet kizárólag az anyagi vágyak teremtik. Az Úrnak végzett odaadó szolgálat nem öli meg az élőlény természetes vágyait, csupán attól kezdve az élőlény helyesen az odaadó szolgálatra irányítja ezeket. Ez az a vágy, amely lehetővé teszi, hogy a bhakta a lelki világba kerüljön. Bhīṣmadeva tábornok a yoga egyik fajtájára, a bhakti-yogára utal. Bhīṣmadeva olyan szerencsés volt, hogy az Úr személyesen jelent meg előtte, mielőtt elhagyta volna anyagi testét. A következő versekben ezért azt kívánja, bárcsak örökké láthatná az Urat.