HU/SB 3.24.38
38. VERS
- gaccha kāmaṁ mayāpṛṣṭo
- mayi sannyasta-karmaṇā
- jitvā sudurjayaṁ mṛtyum
- amṛtatvāya māṁ bhaja
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
gaccha—menj; kāmam—ahogy akarod; mayā—Általam; āpṛṣṭaḥ—jóváhagyott; mayi—Nekem; sannyasta—teljesen meghódolt; karmaṇā—tetteiddel; jitvā—legyőzve; sudurjayam—a legyőzhetetlen; mṛtyum—halált; amṛtatvāya—az örök életért; mām—Nekem; bhaja—végezz odaadó szolgálatot.
FORDÍTÁS
Most menj kívánságod szerint, jóváhagyásommal, s hódolj meg minden cselekedeteddel Nekem! Kerekedj fölül a legyőzhetetlen halálon, s imádj Engem, hogy örök életű légy!
MAGYARÁZAT
A sāṅkhya filozófia célját ismerhetjük meg ebből a versből. Ha valaki valódi, örök életet akar, akkor odaadó szolgálatot kell végeznie, azaz a Kṛṣṇa-tudatot kell gyakorolnia. Megszabadulni a születéstől és a haláltól nem könnyű dolog. A születés és halál az anyagi test számára természetes. A sudurjayam szó azt jelenti, hogy „nagyon-nagyon nehéz legyőzni”. Napjaink állítólagos tudósai nem rendelkeznek megfelelő módszerekkel ahhoz, hogy megértsék a folyamatot, amellyel győzelmet lehet aratni a születés és halál felett. Ezért hát félreteszik a születés és halál kérdését, s nem is törődnek vele. Pusztán a mulandó és kétségtelenül pusztulásra ítélt anyagi test problémáival foglalkoznak.
Az emberi élet valódi célja az, hogy felülkerekedjünk a születés és halál legyőzhetetlen folyamatán. Hogy hogyan lehetséges ez, azt ez a vers mondja el. Māṁ bhaja: az embernek az Úr odaadó szolgálatát kell végeznie. Az Úr a Bhagavad-gītāban is kijelenti (BG 9.34): man-manā bhava mad-bhaktaḥ — „Légy a bhaktám! Imádj Engem!” A magukat tudósoknak nevező ostoba emberek azonban azt mondják, hogy nem Kṛṣṇát kell imádnunk, s nem Neki kell meghódolnunk, hanem valami másnak. Kṛṣṇa kegye nélkül ezért senki sem értheti meg sem a sāṅkhya filozófiát, sem bármilyen más filozófiát, amelynek legfőbb célja a felszabadulás. A védikus tudomány megerősíti, hogy az ember a tudatlanság miatt kerül az anyagi élet útvesztőjébe, s hogy csak úgy tud megszabadulni az anyagi zavarodottságtól, ha valódi tudásra tesz szert. Sāṅkhya azt a valódi tudást jelenti, amelynek segítségével az ember képes megszabadulni az anyagi kötelékektől.