HU/SB 4.24.78
78. VERS
- idaṁ yaḥ kalya utthāya
- prāñjaliḥ śraddhayānvitaḥ
- śṛṇuyāc chrāvayen martyo
- mucyate karma-bandhanaiḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
idam—ezt az imát; yaḥ—az a bhakta, aki; kalye—korán reggel; utthāya—miután felkelt; prāñjaliḥ—összetett kézzel; śraddhayā—hittel és odaadással; anvitaḥ—így elmélyedve; śṛṇuyāt—maga énekli és hallgatja; śrāvayet—és másokat is rávesz, hogy hallgassák; martyaḥ—az ilyen emberi lény; mucyate—megszabadul; karma-bandhanaiḥ—minden olyan tettől, amely a gyümölcsöző cselekedetekből származik.
FORDÍTÁS
Az a bhakta, aki korán reggel felkelvén összetett kézzel elismétli az imát, melyet az Úr Śiva énekelt, valamint másoknak is lehetőséget ad arra, hogy hallják, minden bizonnyal megszabadul a kötelékektől, melyek a gyümölcsöző cselekedetekhez láncolják.
MAGYARÁZAT
A mukti, azaz a felszabadulás azt jelenti, hogy megszabadulunk a gyümölcsöző cselekedetek következményeitől. A Śrīmad-Bhāgavatam (SB 2.10.6) kijelenti: muktir hitvānyathā-rūpam. A mukti azt jelenti, hogy az ember felhagy minden más tevékenységgel, és visszakerül az élőlény eredeti helyzetébe (svarūpeṇa vyavasthitiḥ). Ebben a feltételekhez kötött állapotban egyre-másra kötnek le bennünket a gyümölcsöző cselekedetek. A karma-bandhana jelentése: „a gyümölcsöző cselekedet kötelékei”. Amíg valakinek az elméje a gyümölcsöző cselekedeteken jár, addig a boldogság elérése érdekében kénytelen terveket szövögetni. A bhakti-yoga folyamata azonban más, mert a bhakti-yoga azt jelenti, hogy a legfelsőbb tekintély utasítása alapján cselekszünk. Amikor mindent a legfelsőbb tekintély rendeletének megfelelően teszünk, akkor a gyümölcsöző eredmények nem kötöznek le bennünket. Arjuna azért harcolt, mert az Istenség Legfelsőbb Személyisége azt akarta, hogy harcoljon, ezért nem volt felelős a harc kimeneteléért. Ami az odaadó szolgálatot illeti, a hallás és az éneklés is ugyanolyan jó, mint az, ha testünkkel, elménkkel és érzékeinkkel cselekszünk. Tulajdonképpen a hallás és az éneklés szintén az érzékek tevékenysége. Amikor valaki a saját érzékkielégítésére használja az érzékeket, azok a karma kötelékébe vonják, amikor azonban arra használja őket, hogy elégedetté tegye az Urat, akkor megszilárdítják helyzetét a bhaktiban.