HU/SB 5.13.20


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


20. VERS

rahūgaṇa tvam api hy adhvano ’sya
sannyasta-daṇḍaḥ kṛta-bhūta-maitraḥ
asaj-jitātmā hari-sevayā śitaṁ
jñānāsim ādāya tarāti-pāram


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

rahūgaṇa—ó, Rahūgaṇa király; tvam—te; api—szintén; hi—bizonyára; adhvanaḥ—az anyagi lét ösvényének; asya—ez; sannyasta-daṇḍaḥ—lemondva a botról, melyet a király a bűnösök megbüntetésére használ; kṛta-bhūta-maitraḥ—mindenkivel barátságot kötni; asat-jita-ātmā—akinek elméje nem vonzódik az élet anyagi örömeihez; hari-sevayā—a Legfelsőbb Úrnak végzett szerető szolgálat által; śitam—éles; jñāna-asim—a tudás kardja; ādāya—kézbe véve; tara—átkel; ati-pāram—a lelki lét végső céljához.


FORDÍTÁS

Kedves Rahūgaṇa királyom! Te is a külső energia áldozata vagy, mert az anyagi örömök csábításának útját járod. Hogy minden élőlényre ugyanolyan barátsággal tekints, azt tanácsolom, mondj le királyi rangodról, s tedd le a botot, amivel a bűnösöket bünteted. Ne ragaszkodj többé az érzékek tárgyaihoz, hanem vedd magadhoz a tudás kardját, melyet az odaadó szolgálat élezett ki. Így képes leszel átvágni az illuzórikus energia szorosra kötött csomóját, s átkelhetsz a tudatlanság óceánjának túlsó partjára.


MAGYARÁZAT

A Bhagavad-gītāban az Úr Kṛṣṇa az anyagi világot az illúzió fájához hasonlítja, amelytől az embernek meg kell szabadulnia:

na rūpam asyeha tathopalabhyate
nānto na cādir na ca sampratiṣṭhā
aśvattham enaṁ suvirūḍha-mūlam
asaṅga-śastreṇa dṛḍhena chittvā
tataḥ padaṁ tat parimārgitavyaṁ
yasmin gatā na nivartanti bhūyaḥ
tam eva cādyaṁ puruṣaṁ prapadye
yataḥ pravṛttiḥ prasṛtā purāṇī

„Ebben a világban lehetetlen meglátni e fa igazi formáját. Senki sem értheti meg, hogy hol kezdődik és hol végződik, vagy hogy hol van az alapja. Gyökerei erősek, de nagy elszántsággal, az elkülönülés fegyverével az embernek ki kell vágnia ezt a fát. Azután fel kell kutatnia azt a helyet, ahová egyszer eljutván soha többé nem kell visszatérnie, és ott meg kell hódolnia az Istenség Legfelsőbb Személyisége előtt, aki mindennek a kezdete, és akiből időtlen idők óta minden kiárad.” (BG 15.3-4)