HU/SB 5.4.7


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

brahmaṇyo ’nyaḥ kuto nābher
viprā maṅgala-pūjitāḥ
yasya barhiṣi yajñeśaṁ
darśayām āsur ojasā


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

brahmaṇyaḥ—a brāhmaṇák híve; anyaḥ—bárki más; kutaḥ—hol van; nābheḥ—Nābhi Mahārāján kívül; viprāḥ—a brāhmaṇák; maṅgala-pūjitāḥ—megfelelően imádták és elégedetté tették; yasya—akinek; barhiṣi—az áldozati arénában; yajña-īśam—az Istenség Legfelsőbb Személyisége, minden áldozati szertartás élvezője; darśayām āsuḥ—megmutatta; ojasā—brahminikus erejükkel.


FORDÍTÁS

[A második ima így szól:] „Ki imádná jobban a brāhmaṇákat, mint Nābhi Mahārāja? Imádatával teljesen elégedetté tette az igaz brāhmaṇákat, akik ezért brahminikus hatalmuk révén személyesen megmutatták Nābhi Mahārājának az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, Nārāyaṇát.”


MAGYARÁZAT

Az áldozati szertartásnál papokként tevékenykedő brāhmaṇák nem közönséges brāhmaṇák voltak. Olyan hatalommal rendelkeztek, hogy imáikkal meg tudták idézni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, így aztán Nābhi Mahārāja szemtől szemben láthatta az Urat. Ha valaki nem vaiṣṇava, nem képes elhívni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Az Úr nem jön, ha nem egy vaiṣṇava szólítja. A Padma Purāṇa ezért így ír:

ṣaṭ-karma-nipuṇo vipro
mantra-tantra-viśāradaḥ
avaiṣṇavo gurur na syād
vaiṣṇavaḥ śva-paco guruḥ

„Ha egy tudós brāhmaṇa nem vaiṣṇava, akkor nem alkalmas arra, hogy lelki tanítómester legyen, még akkor sem, ha jártas a védikus tudomány minden ágában. Ezzel szemben az alacsony kasztú család gyermekéből lelki tanítómester lehet, ha vaiṣṇava.” Ezek a brāhmaṇák kétségtelenül nagy hozzáértéssel vibrálták a védikus mantrákat, és alkalmasak voltak a védikus rítusok bemutatására. Mindenek fölött azonban vaiṣṇavák voltak, ezért lelki erejükkel képesek voltak megidézni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, és tanítványukat, Nābhi Mahārāját is felhatalmazták, hogy saját szemével láthassa az Urat. Śrīla Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura megmagyarázza, hogy az ojasā szó azt jelenti, hogy „az odaadó szolgálat hatására”.