HU/SB 9.5.20
20. VERS
- prīto ’smy anugṛhīto ’smi
- tava bhāgavatasya vai
- darśana-sparśanālāpair
- ātithyenātma-medhasā
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
prītaḥ—nagyon elégedett; asmi—vagyok; anugṛhītaḥ—nagyon nagy kegyben részesülve; asmi—vagyok; tava—tiéd; bhāgavatasya—mivel tiszta bhakta vagy; vai—valóban; darśana—téged látva; sparśana—és lábaidat megérintve; ālāpaiḥ—beszélve veled; ātithyena—vendéglátásoddal; ātma-medhasā—saját értelmemmel.
FORDÍTÁS
Durvāsā Muni így szólt: Nagyon elégedett vagyok veled, kedves királyom! Először azt hittem, közönséges emberi lény vagy, és elfogadtam vendégszeretetedet, de később értelmemmel felfogtam, hogy az Úr legkiválóbb bhaktája vagy. Ezért pusztán az, hogy láttalak, megérintettem a lábadat és beszélgettem veled, örömet okozott számomra, s az adósod lettem.
MAGYARÁZAT
Vaiṣṇavera kriyā mudrā vijñeha nā bujhaya, mondják az írások: még egy nagyon okos ember sem értheti meg egy tiszta vaiṣṇava cselekedeteit. Durvāsā Muni nagy misztikus yogī volt, ezért tévedésből először úgy vélte, hogy Ambarīṣa Mahārāja egy közönséges emberi lény, s meg akarta büntetni. Ilyen az, amikor valaki félreismer egy vaiṣṇavát. Amikor azonban a Sudarśana cakra üldözőbe vette Durvāsā Munit, Durvāsānak megjött az esze. Az ātma-medhasā szó ezért arra utal, hogy személyes tapasztalata révén értette meg, hogy milyen nagy vaiṣṇava a király. Amikor Durvāsā Munit a Sudarśana cakra üldözte, menedéket akart keresni az Úr Brahmānál és az Úr Śivánál, s még a lelki világba is eljutott, hogy találkozzon az Istenség Személyiségével és szemtől szemben beszélgessen Vele, mégsem tudott megmenekülni a Sudarśana cakra támadásától. Így aztán személyes tapasztalat útján értette meg, milyen befolyása van egy vaiṣṇavának. Durvāsā Muni kétségtelenül nagy yogī és rendkívül művelt brāhmaṇa volt, de annak ellenére, hogy igazi yogī volt, nem tudta, milyen hatalma van egy vaiṣṇavának. Ezért azt mondják: vaiṣṇavera kriyā mudrā vijñeha nā bujhaya, még a legokosabb ember sem képes felismerni egy vaiṣṇava értékeit. Az úgynevezett jñānīk és yogīk számára mindig fennáll annak a lehetősége, hogy tévednek, amikor egy vaiṣṇava jellemét vizsgálják. A vaiṣṇavákat úgy érthetjük meg, ha megnézzük, mennyire részesíti őket kegyében az Istenség Legfelsőbb Személyisége felfoghatatlan cselekedeteiket illetően.