HU/SB 3.7: Vidura további kérdései

Revision as of 21:09, 17 September 2020 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0019: LinkReviser - Revise links, localize and redirect them to the de facto address)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Śrīmad-Bhāgavatam - Harmadik Ének - HETEDIK FEJEZET: Vidura további kérdései


3.7.1. vers: Śrī Śukadeva Gosvāmī így szólt: Ó, király! Miután Maitreya, a nagy bölcs így beszélt, Vidura, Dvaipāyana Vyāsa nagy tudású fia udvariasan a következő kérdéssel fordult hozzá:

3.7.2. vers: Śrī Vidura így szólt: Ó, nagy brāhmaṇa! Az Istenség Legfelsőbb Személyisége a teljes lelki egész, a változatlan. Hogyan lehet hát, hogy kapcsolatban áll a természet anyagi kötőerőivel és azok működésével? Ha ez csupán kedvtelése, akkor hogyan hajtja végre változatlan cselekedeteit, és hogyan nyilvánulnak meg tulajdonságai a természet kötőerői nélkül?

3.7.3. vers: A fiúgyermekek azért játszanak lelkesen pajtásaikkal vagy töltik mással az idejüket, mert a vágy sarkallja őket. Az Úrnak azonban nincs ilyen vágya, mert Ő önmagában elégedett, s mindentől örökre elkülönült.

3.7.4. vers: Saját oltalma alatt álló energiája, az anyagi természet három kötőereje révén, az Úr idézte elő ennek az univerzumnak a teremtését. Ezzel az energiájával tartja fenn a teremtést, majd pusztítja el újra és újra.

3.7.5. vers: A tiszta lélek nem más, mint tiszta tudat, és sohasem veszíti el tudatosságát sem a körülmények, sem az idő, sem a különféle helyzetek, sem az álmok és semmilyen más ok miatt. Hogyan kerülhet hát a tudatlanság hatása alá?

3.7.6. vers: Az Úr Felsőlélekként jelen van minden élőlény szívében. Miért lesz hát az élőlények tetteinek szerencsétlenség és gyötrelem az eredménye?

3.7.7. vers: Ó, nagy bölcs! Elmémet e tudatlanság okozta szenvedés tartja végtelen illúzióban, ezért arra kérlek, oszlasd el e tudatlanságot!

3.7.8. vers: Śrī Śukadeva Gosvāmī így szólt: Ó, király! Maitreya, akit Vidura kérdése fellelkesített, először látszólag meglepődött, de aztán habozás nélkül válaszolt, hiszen tökéletesen Isten-tudatú volt.

3.7.9. vers: Śrī Maitreya így szólt: Bizonyos feltételekhez kötött lelkek azt az elméletet hangoztatják, hogy a Legfelsőbb Brahmant, az Istenség Személyiségét legyőzi māyā, az illúzió, ugyanakkor azt is fenntartják, hogy Ő nincs feltételekhez kötve. Ez ellentmond minden logikának.

3.7.10. vers: Önmaga kiléte az élőlénynek örök aggodalmat okoz. Nem tudja, ki ő valójában, akárcsak az ember, aki azt álmodja, hogy levágják a fejét.

3.7.11. vers: Ahogyan a vízen tükröződő hold remegni látszik a szemlélő számára, mert a víz tulajdonságával társul, úgy az anyaggal társuló önvaló is anyagi minőségűnek tűnik.

3.7.12. vers: Ám az önvalóról alkotott téves felfogás az Istenség Személyisége, Vāsudeva kegyéből, az elkülönülés szellemében az Úrnak végzett odaadó szolgálatot követve lassan eloszlik.

3.7.13. vers: Ha az érzékek elégedetté váltak a látó Felsőlélekben, az Istenség Személyiségében, s Bele merülnek, akkor minden gyötrelem teljesen megszűnik, akárcsak egy mély álom után.

3.7.14. vers: Pusztán azzal, hogy valaki az Istenség Személyisége, Śrī Kṛṣṇa transzcendentális nevéről, formájáról stb. hall és beszél, elérheti, hogy végeláthatatlan gyötrelme megszűnik. Mit mondhatnánk akkor azokról, akik vonzódni kezdtek az Úr lótuszlába pora illatának szolgálatához?

3.7.15. vers: Vidura így szólt: Ó, hatalmas bölcs! Uram! Meggyőző szavaid eloszlatták minden kétségemet az Istenség Legfelsőbb Személyiségét és az élőlényeket illetően. Elmém most teljesen elmerül szavaidban.

3.7.16. vers: Ó, nagy tudású bölcs! Magyarázataid éppoly kiválóak, mint amilyeneknek lenniük kell. A feltételekhez kötött lelket megzavaró dolgok eredete nem más, mint az Úr külső energiájának játéka.

3.7.17. vers: Annak, aki az ostobák ostobája és annak, aki fölötte áll minden intelligenciának, boldogságban van része, míg a közöttük állók szenvednek az anyagi gyötrelmektől.

3.7.18. vers: Drága uram! Én azonban hálával tartozom Neked, mert megértettem, hogy ez az anyagi megnyilvánulás nem létezik, noha valóságosnak tűnik. Biztos vagyok abban, hogy lábad szolgálatával képes leszek megszabadulni a téves elképzeléstől.

3.7.19. vers: A lelki tanítómester lábának szolgálatával az ember képes lesz arra, hogy transzcendentális eksztázis alakuljon ki benne az Istenség Személyisége szolgálatában, aki Madhu démon örök ellensége, s akinek szolgálata véget vet az ember anyagi szenvedésének.

3.7.20. vers: Akik kevés lemondást végeznek, aligha kapják meg a lehetőséget, hogy a tiszta bhaktákat szolgálják, akik az Isten országába, a Vaikuṇṭhákra visszavezető úton haladnak. A tiszta bhakták örökké a Legfelsőbb Urat dicsőítik, aki a félistenek Ura és minden élőlény irányítója.

3.7.21. vers: Miután megteremtette a teljes anyagi energiát, a mahat-tattvát, és ezáltal létrehozta a gigantikus kozmikus formát az érzékekkel és az érzékszervekkel együtt, a Legfelsőbb Úr belehatolt teremtésébe.

3.7.22. vers: Az Okozati-óceánon fekvő puruṣa-inkarnációt az anyagi teremtés eredeti puruṣájának hívják, s virāṭ-formájában, akiben minden bolygó és azok minden lakója él, ezer és ezer lába és keze van.

3.7.23. vers: Ó, nagy brāhmaṇa! Azt mondtad nekem, hogy a gigantikus virāṭ-forma és érzékei, érzéktárgyai, valamint a tízféle életlevegő háromféle életerővel létezik. Most arra kérlek, ha te is úgy akarod, kegyesen magyarázd el nekem az egyes kategóriák jellemzőit!

3.7.24. vers: Ó, Uram! Azt gondolom, hogy a fiak, unokák és családtagok formájában megnyilvánuló képesség a különféle fajtákban és fajokban az egész univerzumban elterjedt.

3.7.25. vers: Ó, bölcs brāhmaṇa! Kérlek, mondd el, hogyan döntött úgy a félistenek vezére, Prajāpati Brahmā, hogy megteremti a különféle Manukat, a korszakok fejeit! Kérlek, beszélj a Manukról és leszármazottjaikról is!

3.7.26. vers: Ó, Mitrā fia! Kegyesen beszéld el, hogyan helyezkednek el a bolygók a Föld felett és alatt, s kérlek, a földi bolygók méretei mellett ejts szót ezek méreteiről is!

3.7.27. vers: Kérlek, beszélj az élőlényekről is, akik a különféle osztályokba tartoznak: akik nem érik el az emberi szintet, az emberek, az embrióból születettek, az izzadságból születettek, a kétszer születettek [madarak] és a növények, illetve zöldségek. Kérlek, írd le, hogyan jöttek létre, s mondd el, milyen további alcsoportjaik vannak!

3.7.28. vers: Kérlek, beszélj a természet anyagi kötőerőinek inkarnációiról is    –    Brahmāról, Viṣṇuról és Maheśvaráról    –,    és kérlek, írd le az Istenség Legfelsőbb Személyiségének inkarnációját és nagylelkűségéről tanúskodó cselekedeteit!

3.7.29. vers: Ó, nagy bölcs! Légy kegyes, és beszélj az emberi társadalom osztályairól és rendjeiről a szimptómák, a magatartás, az elmebeli kiegyensúlyozottság és az érzékek fölötti uralom jellemzői alapján! Kérlek, írd le azt is, hogyan születtek a nagy bölcsek, s beszélj a Védák kategóriák szerinti felosztásáról is!

3.7.30. vers: Kérlek, írd le a különböző áldozatok kiterjedéseit is, a misztikus képességek útjait, a tudomány analitikus tanulmányozását és az odaadó szolgálatot, szabályaikkal együtt!

3.7.31. vers: Kérlek, beszélj a hitetlen ateisták fogyatékosságairól, következetlenségükről, a fajkeveredés okozta helyzetről, valamint a tetteik és a rájuk ható természeti kötőerő alapján különféle fajokba tartozó élőlények tevékenységéről!

3.7.32. vers: Beszélj, kérlek, a vallásosságot, az anyagi gyarapodást, az érzékek kielégítését és a felszabadulást elősegítő, egymásnak ellent nem mondó tettekről is, valamint a megélhetés különféle módjairól és a kinyilatkoztatott írásokban említett törvény és rend különféle formáiról!

3.7.33. vers: Kérlek, beszélj a szabályokról, hogyan kell tiszteletünket ajánlanunk az ősatyáknak, magyarázd el a Pitṛloka teremtését, a bolygók, csillagok és világító égitestek időmérését és helyzetét!

3.7.34. vers: Kérlek, beszélj annak gyümölcséről, ha valaki adományoz, vezekel és kutat ás! Kérlek, jellemezd azoknak a helyzetét, akik otthonuktól távol élnek, és írd le azt is, hogy mi a veszélyben lévő ember kötelessége!

3.7.35. vers: Ó, bűntelen! Mivel az Istenség Személyisége    –    minden élőlény irányítója    –    minden vallás és mindazok atyja, akik vallásos cselekedeteket akarnak végezni, kegyesen beszélj arról, hogyan lehet Őt teljesen elégedetté tenni!

3.7.36. vers: Ó, brāhmaṇák legkiválóbbja! A lelki tanítómesterek nagyon kegyesek a nincstelenekhez. Mindig kegyesek követőikhez, tanítványaikhoz és fiaikhoz, s kérés nélkül elmondanak nekik mindent, ami tudásnak tekinthető.

3.7.37. vers: Kérlek, mondd el, hányféle megsemmisülés jellemző az anyagi természet elemeire, s ki éli túl e megsemmisülést, hogy szolgálja az Urat, miközben Ő alszik!

3.7.38. vers: Mi az igazság az élőlényeket és az Istenség Legfelsőbb Személyiségét illetően? Kik ők valójában? Mi a Védákban rejlő ismeretek értéke, és mi az, ami a lelki tanítómester és tanítványai számára szükséges?

3.7.39. vers: E tudás forrásáról az Úr bűntelen bhaktái beszéltek. Hogyan tehetne szert az ember az odaadó szolgálatról szóló tudásra és lemondásra e bhakták segítsége nélkül?

3.7.40. vers: Kedves bölcs! E kérdéseket azért tettem fel neked, hogy megismerjem Harinak, az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kedvteléseit. Te mindenki barátja vagy, ezért kegyesen beszélj erről mindazok számára, akik elvesztették látásukat!

3.7.41. vers: Ó, bűntelen! E kérdésekre adott válaszaid távol tartanak majd minden anyagi gyötrelmet. Ez a jótétemény nagyobb minden jótettnél, áldozatnál, lemondásnál és minden másnál, amit a Védák ajánlanak.

3.7.42. vers: Śrī Śukadeva Gosvāmī így szólt: A bölcsek bölcse, aki mindig oly lelkesedéssel beszélt az Istenség Személyiségéről, most Vidura kérésére a Purāṇákról kezdett beszélni. Az Úr transzcendentális cselekedeteiről beszélve élettel telt meg.